loading...

III Konferencja Przełożonych Wyższych Towarzystwa Chrystusowego

25 maja 2015r. Odsłon: 2390

W dniach 21 i 22 maja 2015 r. w Domu Głównym w Poznaniu odbyła się III Konferencja Przełożonych Wyższych Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (KPWTChr), której przewodniczył przełożony generalny ks. Ryszard Głowacki. KPWTChr to oficjalna nazwa roboczego spotkania Zarządu Generalnego oraz Przełożonych wszystkich Prowincji Towarzystwa Chrystusowego.

Przed rozpoczęciem III KPWTChr, 19 maja br. wszyscy jej uczestnicy w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu koncelebrowali Mszę Świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Balcerka, połączoną z udzieleniem chrystusowcom świeceń diakonatu i prezbiteratu.

Celem III KPWTChr, było podjęcie, na nowo, troski o powołania do Towarzystwa Chrystusowego w kontekście aktualnej sytuacji personalnej i wyzwań duszpasterskich w poszczególnych prowincjach oraz wypracowanie kierunków rozwoju na przyszłość. W ramach przygotowań do dyskusji uczestnicy Konferencji wysłuchali wykładu ks. prof. dr hab. Wojciecha Necla: „Posługa przełożonego prowincji w ujęciu prawa”. W czasie obrad wspólnie z promotorem powołań ks. Marcinem Stefanikiem zastanawiano się nad możliwościami wspólnych działań Prowincji na rzecz powołań kapłańskich i zakonnych do Towarzystwa. Mając na uwadze możliwości personalne Towarzystwa omówiono sprawę racjonalnego wykorzystania zasobów ludzkich w kontekście aktualnej sytuacji duszpasterskiej w poszczególnych Prowincjach. Przełożeni Prowincji przedstawili potrzeby personalne. Omówiono plany modernizacji mieszkań kleryckich i sal wykładowych w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu.  Ks. Aleh Shpets, proboszcz Parafii pw. Jana Ewangelisty i św. Maksymiliana M. Kolbe w Mińsku przedstawił sytuację duszpasterską oraz plan budowy świątyni. Zaproponowano wcielenie w życie idei parafii partnerskich z tym najnowszym ośrodkiem duszpasterski prowadzonym przez chrystusowców.

W piątek, 22 maja uczestnicy KPWTChr odwiedzili swoich najmłodszych współbraci, wraz z ich moderatorami, w domu nowicjackim w Mórkowie. Mszy Świętej w kaplicy nowicjackiej przewodniczył Przełożony Generalny, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił wikariusz generalny ks. Bogusław Burgat, świętujący 25. lecie świeceń kapłańskich. Po uroczystym obiedzie Przełożeni Prowincji udali się do Puszczykowa; najpierw na modlitwę przy grobach współbraci w kwaterze chrystusowców na puszczykowskim cmentarzu, zaś następnie na braterskie spotkanie z chrystusowcami seniorami w domu zakonnym.Rok liturgiczny: B/II
II Tydzień Adwentu
10 grudnia 2023

O Prowincji

Prowincja pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Islandii i Republice Południowej Afryki

 

czytaj więcej ...

Polecamy

PROWINCJA PW. NAJŚWIĘTSZEGO
SERCA PANA JEZUSA

SOCIETY OF CHRIST GREAT BRITAIN
PROVINCIAL HOUSE

18 Carlton Road
Manchester
M16 8BB, Great Britain