dodano: 2015-10-18 20:14:05 odsłon: 2211

Uroczystość wręczenia medalu Przełożonego Generalnego w katedrze w Newry.

W uznaniu zasług w zaspokajaniu potrzeb Polaków, zarówno Biskup McAreavey i Konsul Honorowy Mullen, w dniu 16 lipca 2015 uhonorowani zostali specjalnym medalem przyznanym przez  przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszarda Głowackiego.

Ceremonia prezentacji odbyła się w katedrze św. Patryka i św. Colmana w Newry w niedzielę 18 października 2015 na Mszy św. o godzinie 10.00. W imieniu Księdza Generała aktu tego dokonał ks. prowincjał Wojciech Świątkowski z Manchester. Przypomniał m.in., że kapłani Towarzystwa Chrystusowego przybyli do pracy duszpasterskiej w diecezji Dromore na osobiste zaproszenie samego biskupa John McAreavey w 2007 r. Podobnie wiele pozytywnej energii w relacjach polsko-iralackich wnosi Konsul Honorowym RP Jerome Mullen, który pełni tę funkcję od 2008 roku.

W uroczystości wzięło udział wielu Rodaków: przedstawicieli polskich organizacji, polskich szkół i rodzin z Nerwy, Lurgan, Banbridge, Craigavon i Belfast. Katedra wypełniła się również Irlandczykami. W czasie Mszy św. śpiewał chór katedralny.

Orynariusz diecezji John McAreavey przewodniczył niedzielnej liturgi. W homili podkreślił istotę ducha misyjnego kościoła, który dzięki Polakom jest realizowany w lokalnych wspólnotach parafialnych obsługianych przez księży chrystusowców.

Po Mszy św. w centrum katedralnym wręczone zostały kwiaty od społeczności polskiej. Podczas obiadu słowa podziękownia, dla biskupa John McAreavey  i konsula Jerome Mullen,  za ich wkład w proces inkulturacji Rodaków mieszkających w Irlandii Północnej, skierował dr Norbert Jadczak. Przy okazji podziękował za 8-letnią posługę pastoralną chrystusowców.  

Obecnie w Irlandii w pracy duszpasterskiej zaangażowanych jest 8 chrystusowców, w tym trzech w diecezji Dromore. Oprócz Prowincjała w uroczystości wzięli udział księża: J. Wożniak (Lurgan), K. Kościółek (Newry), M. Jachym (Mayobridge - Newry), R. Szymoniak (Dungannon) oraz administrator katedry Canon Francis Brown i Fr Tony Corr.

 ks. M. Jachym


Pliki do pobrania

.
image6a3a9463b5a33ff61407c612c
bytes 30 listopada -0001r. 0


18 października 2015r. 2211