loading...

Hołd dla polskich pilotów w Belfaście

05 września 2015r. Odsłon: 2078

W związku ze zbliżającą się rocznicą bitwy o Anglię Anna Fotyga, europosłanka PiS i przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE, oddała hołd polskim pilotom, których doczesne szczątki spoczywają na cmentarzu w Belfaście w Irlandii Północnej.
 
Na cmentarzu Milltown pochowano siedmiu polskich pilotów, którzy walczyli w Bitwie o Anglię, a następnie uczestniczyli w obronie irlandzkiego i brytyjskiego wybrzeża. Pięciu z nich należało do 304 Polskiego Dywizjonu Bombowego. Zginęli w 1943 roku, rozbijając się o ośnieżony szczyt Mount Brandon. Najstarszy z pochowanych pilotów miał 32 lata.
 
W ceremonii wzięli udział m.in. polski konsul honorowy w Irlandii Północnej Jerome Mullen, Mike Nesbitt, lider Ulsterskiej Partii Unionistów, europoseł Jim Nicholson, przedstawiciele duchowieństwa, Polonii i irlandzkich mediów. Podczas uroczystości odmówiono modlitwy za zmarłych oraz dokonano uroczystego złożenia wieńców.

W czasie uroczystości Anna Fotyga przywołała słowa pieśni "Czerwone Maki": "Ta ziemia do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd, bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd". - Ci młodzi chłopcy walczyli o wolność naszą i waszą, chociaż - jak sądzę - marzyli o tym, by bronić terytorium Polski, żeby bronić swoich rodzin. Dzisiaj oddaliśmy im cześć. Złożyliśmy na ich grobach wieńce w kształcie biało-czerwonej szachownicy, symbolu polskiego lotnictwa wojskowego – powiedziała Anna Fotyga, przypominając, że polegli byli członkami polskich sił powietrznych stacjonujących na Zachodzie.  


Wiadomości za: niezalezna.plRok liturgiczny: B/II
II Tydzień Adwentu
10 grudnia 2023

O Prowincji

Prowincja pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Islandii i Republice Południowej Afryki

 

czytaj więcej ...

Polecamy

PROWINCJA PW. NAJŚWIĘTSZEGO
SERCA PANA JEZUSA

SOCIETY OF CHRIST GREAT BRITAIN
PROVINCIAL HOUSE

18 Carlton Road
Manchester
M16 8BB, Great Britain